Bebek isteyen ailelere umut veren yöntem “embriyo detoksu”

Tüp bebek tedavilerinde başarı oranlarını artırma çabalarına her geçen gün yenisi eklenmektedir. Bu yöntemlerden kimileri kliniklerde kalıcı yer edinirken, kimilerinden de zaman içerisinde vazgeçilir. Başarılı tüp bebek tedavisi, birçok faktöre bağlıdır.
Yumurta ve embriyo kalitesi, embriyonun uterusa (rahme) yerleştirilmesi ve implantasyonu çevreleyen çevre, canlı ve sağlıklı bebeğin oluşmasını sağlayan bir gebelik sağlamanın nihai hedefi için gereklidir. Bu aşamada da embriyo detoksu gibi başarı oranını arttırabilecek uygulamalar gerçekleştirilir.
Sperm ve yumurta bir araya gelip yumurta döllendiğinde embriyo meydana gelir. Embriyo, bebeği oluşturan ilk yapıdır. Meydana gelen embriyonun kalitesi de hamileliğin nasıl devam edeceğini ve sonrasında doğacak olan bebeğin sağlık durumunu ortaya koyan en önemli faktördür. Bu bağlamda embriyo ne kadar kaliteli ise bebek de o kadar sağlıklı olacaktır. Dolayısıyla tüp bebek tedavisinin başarıya ulaşması da oluşan embriyonun kalitesine bağlıdır.

Embriyo Detoksu Nasıl Yapılır?
Bilindiği üzere tüp bebek tedavisinde kadın ve erkeğin üreme hücreleri vücut dışına alınır, laboratuar ortamında döllenme gerçekleştirilir ve bu döllenmeden elde edilen en iyi embriyolar anne adayının rahmine transfer edilir. İşte bu embriyo transferi öncesindeki ilk 5 gün içinde embriyo, olgunlaştırıcı özelliği olan sıvılar içerisinde bekletilir. Bu özel sıvı içinde embriyolar olgunlaşır. Daha sonra anne adayının rahmine yerleştirilecek ve bu olgunlaşma süreci gebelikte düşük riskini azaltacaktır. Burada iki aşamadan bahsedilebilir.
Embriyo detoksunu gerçekleştirmek için embriyonun bekletildiği sıvı, anne adayının yumurtalıklarından alınan ve çoğaltılmış olan bir sıvıdır. Bu bakımdan yumurtanın doğal gelişimi için de uygun bir ortamdır.
Bu işlem sonrasında içinde büyüme hormonları bulunan özel bir kültür sıvısı hazırlanır ve embriyolar 5 gün boyunca bu kültür sıvısının içinde bekletilir. İşte bu kültür sıvısının içinde de anne adayının kendi orijinal hücreleri bulunmaktadır.
Embriyo detoksu yapılırken embriyolar 5 gün boyunca düzenli olarak izleme ve takip altında tutulmaktadır. Bu sürecin 5. gününde ise olgunlaşma ve kalite bakımından en üst aşamaya ulaşan embriyolar, anne adayının rahmine yerleştirilir. Embriyo detoksu uygulamasının yapıldığı tüm vakalarda, embriyo detoksunun uygulanmadığı vakalara göre 5. güne ulaşabilen embriyo sayısının çok daha fazla olduğu görülmüştür. Elbette ki bu da erken dönemde bebek kaybı ya da düşük gibi riskleri de azaltmaktadır.

Embriyo detoksu kimlere yapılır?
Doğal yolla gebelik elde edemeyen ve kısırlık tedavisi gören her vakada embriyo detoksu uygulanabilir. Ancak genel olarak çevresel faktörler dolayısıyla yumurtaları kalitesiz olan, yeterince olgunlaşmayan ve dolayısıyla da embriyosu yeterince olgunlaşmayan kişilere embriyo detoksu yapılması tercih edilmektedir. Özellikle Polikistik Over Sendromu, çikolata kisti olan, embriyonun rahim içi zarına gömülmesi sorunu yaşayan, yumurtalık rezervi düşük olan, tüp bebek denemesi yapmış, fakat başarısız olmuş olanlar, erken dönemde düşük, gebelik kaybı yaşayanlar ve 35 yaşını geçmiş olanlara embriyo detoksu yapılması gerekmektedir. Zira bu saydığımız vakalarda tüp bebek tedavisi için yumurta elde edilir, döllenme gerçekleştirilir, ancak ortaya çıkan embriyo ya da alınan yumurta yeterli süre dayanmayabilir. Embriyo detoksu sayesinde olgunlaşmamış, dayanıksız embriyo ve yumurta sorunu çözülmüş olur.

Embriyo detoksu başarı oranını arttırır mı?
Embriyo detoksu nispeten yeni bir yöntemdir. Ancak şimdiye kadar yapılan embriyo detoksu uygulamalarının tamamı da olumlu sonuçlar vermiştir. Embriyoların özel sıvılarda olgunlaştırılması, daha kaliteli hale getirilmesi sayesinde düşükler, erken doğumlar azalmış, kısırlık tedavisi görenlerin gebelik elde etme şansı da yaklaşık % 45 oranında artmıştır. Zira embriyo detoksu olgunlaşmamış yumurtanın olgunlaştırılması ve hücre tedavisinin gerçekleştirilmesi işlemidir. Bu bakımdan embriyo detoksunun düşük riskini azaltıyor olmasının çok büyük bir avantaj olduğunu söylemek doğru olacaktır.

 

Yorum yaz