Emzirmenin annelere inanılmaz faydası

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Medikal Akupunkturist Doç. Dr. Hakan Çoksüer, emzirmenin, kadının meme kanserine yakalanma riskini büyük ölçüde düşürdüğüne dikkat çekerek, aynı zamanda yumurtalık kanseri oluşumunu da engellediğini dile getirdi.

emzirmenin-annelere-inanilmaz-faydasi-5124551Emzirmenin annelere inanılmaz faydası

Diyarbakır Veni Vidi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nde görevli Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Medikal Akupunkturist Doç. Dr. Hakan Çoksüer, emzirmenin faydalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Emzirmenin, kadının meme kanserine yakalanma riskini büyük ölçüde düşürdüğünü aktaran Çoksüer, emzirme sürecindeki düşük östrojen seviyesi ve meme hücrelerinde süt üretimi sırasında meydana gelen bir takım moleküler değişikliklerin, bu hücreleri kanser gelişimine karşı daha dirençli hale getirdiğinin aktardı. Ayrıca emzirmenin, yumurtalık kanseri oluşumunu da büyük ölçüde engellediğine dikkat çeken Çoksüer, yapılan araştırmalarda 30 yaşından önce doğum yapan ve bir yıl ya da daha fazla süreyle bebeğini emziren kadınların yumurtalık kanserine yakalanma riskinde belirgin bir azalma olduğunu ortaya koyduğunu ve kanser oluşumunu önlemesinin yanı sıra emziren annelerde kemik erimesi görülme sıklığı çok daha az olduğunu ifade etti.

Araştırma sonuçlarına göre ailesinde göğüs kanseri olan kadınlardan çocuklarını emzirenlerin menopoz öncesi dönemde göğüs kanseri olma riskinin yaklaşık yüzde 50-60 oranında azaldığını anlatan Çoksüer, “Emzirmek göğüs kanseri riskini ciddi oranda azaltıyor. Daha önceden yapılan araştırmalarda da emzirmek ve kanser arasında bulunan ilişkiyle ilgili çeşitli sonuçlar elde edilmişti. Araştırmalar 30 yaşından önce doğum yapan ve bir yıl ya da daha fazla süreyle bebeğini emziren kadınların yumurtalık kanserine yakalanma riskinde de belirgin bir azalma olduğunu ortaya koymuştur” dedi.

Meme kanseri hormonlardan kaynaklanan bir hastalıktır

Çoksüer, meme kanserinin hormon kaynaklı bir hastalık olduğun belirterek, emziren kadınlarda meme kanseri riskinin daha az olduğunu dile getirdi. Çoksüer, “Meme kanseri kadınlardaki hormonsal kaynaklı bir hastalıktır. Yapılan araştırmalara göre çocuk emziren kadınlarda meme kanserine yakalanma riski diğer kadınlara göre daha az görülmektedir. Emzirme sürecindeki östrojen hormon seviyesi düşük olur. Bu da kanser açısından koruyucu bir etki gösterir. Meme hücrelerinde süt üretimi sırasında meydana gelen birtakım moleküler değişiklik, bu hücreleri kanser gelişimine karşı daha dirençli hale getirir. Ayrıca emzirmek, yumurtalık kanseri oluşumunu da büyük ölçüde engeller” diye konuştu. Çoksüer, sağlık Bakanlığı’nın hastaları bilgilendirmede ‘Emzirme ve anne sütü ile beslenme’ ile ilgili önemli kampanyalar başlatmış olduğunu ifade ederek, tüm sağlık kuruluşlarının da emzirmenin hem anne hemde bebek için önemli faydaları olduğunu hastaları bilgilendirmede aktif rol aldığını sözlerine ekledi.

Yorum yaz