HBA Testi

Türkiyede ve Dünyada Tüp bebek hastası olup olmadığınızı spermiogram testi yaptırdıktan sonra HBA testi ile kesin olarak öğrenebilirsiniz.

HBA testini her erkeğin yaptırması gerekmektedir. Çünkü HBA skoru % 65 altında çıktıysa yani spermlerin bağlanma oranı % 65 altında ise tüp bebek hastasısınız ve mutlaka Picsi Dish veya SpermSlow tedavisi ile tüp bebek tedavisi uygulanmalıdır.

HBA skoru % 65 üstünde ise normal yolla çocuk sahibi olma veya aşılama (IUI) ile de gebelik ihtimali yüksek olmaktadır.
HBA testi ile ilgili de Tüp bebek merkezlerinde Sperm DNA Testi ve Sperm Bağlanma testi isimlerle de telafuz edilmektedir.

HBA testi  resimde de göreceğiniz gibi tek slayt 2 lam şeklindedir.

Siklus sayıları yüksek olan bazı tüp bebek merkezlerinde spermiogram + HBA testi de bakılarak uygun tedavi ile başarı sağlanmıştır.

Konuyla ilgili dünyanın sayılı tüp bebek kongresi olan ASRM 2012 kongresinde yayınlanan klinik çalışmada ise Tüp bebek tedavisini belirleyen 2 önemli kriterin olduğunu bunlardan ilk kriterin kadının yaşı ikinci kriterin ise HBA skoru olduğunu klinik çalışmalarla kanıtlayarak, HBA testine her erkeğin baktırmasınında ne kadar önemli olduğunu da görebiliyoruz.

HBA testi, kliniğimizde erkek infertilitesi olan hastalarda kliniğimizde başarı oranını arttırmak için uygun hastalarda rutin olarak kullanmaktayız.

Yorum yaz