Kadınlara Cinsel gücü arttırıcı ilaç uyarısı

kkk1

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, cinsel fonksiyonlarını artırmak isteyen kadınların kullandığı ilaçların yan etkilerinin yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıktığını belirterek, kadınlara uyarılarda bulundu.
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) son zamanlarda kadınların cinsel fonksiyonlarını arttırmak için kullandığı ilaçlarla ilgili araştırma yaptığını ve bir ilacın kullanımına onay verildiğini belirtti. İlacın kadınların özellikle cinsel fonksiyonlarını yani arzulama bozukluğu düzeltmek için üretimine başlandığına dikkat çeken Doç. Dr. Çoksüer, “Bazı uzmanlar bu ilacın kullanımıyla ilgili olumlu görüş bildirirken bazıları ise olumsuz görüşler bildirmektedir. Fakat bizde çalışmalara baktığımızda bu ilacın etkisinin az olduğunu yan etkilerinin ise fazla olduğunu buna rağmen cinsel fonksiyonlarını düzeltmek için bu ilacın ileriki dönemlerde çok fazla kullanılacağı yönünde tahminler söylenmektedir. Erkeklerde kullanılan cinsel gücü artırıcı ilaçlar penise giden kan akımını artırmakta. Kadınlarda ise bu problem cinsel fonksiyon bozukluklarını tamamen beyindeki fonksiyon azalmasına bağlıdır” dedi.
Bu nedenle kadın ve erkeklerin kullandığı cinsel gücü arttırıcı ilaçların aynı kategoride tutulmaması gerektiğine işaret eden Çoksüer, “Etki mekanizmasına baktığımızda kadınların kullandığı ilaç, beyindeki nörü transpiteri yani beyindeki serotonini düşürerek dopamin ve noradrenalinin nörü transpiterlerini artırarak etki etmektedir. Böylece beyince haz alma duygusu ve cinsel arzulama duygusunu artırarak etki göstermektedir. Yan etkilerine baktığımızda, bu ilacın çok ciddi zararların olduğu şeklinde çalışmalar vardır. En önemlisi baş dönmesi, ağrısı, tansiyon düşüklüğü ve bayılma etkilerinin olduğu gösterilmiştir” diye konuştu.

“ÇABA GÖSTERMEK AKILLICA OLACAKTIR”
Bu ilacın yan etkileri bakımında kullanımının kısıtlanabileceğini düşündüğünü anlatan Doç. Dr. Çoksüer, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sonuç itibariyle cinsel arzulama bozukluğu olan kişilerde bu ilacın kullanmasını kısıtlanmasını düşünüyorum. Bu ilacı kullanmak yerine daha çok bu problemin nereden kaynaklandığını düşünüp buna yönelik çabalar göstermek akıllıca çözüm olacaktır. Neticede bu ilaçların yan etkisinin fazla ve etkilerinin az olduğu için bu ilaçtan mümkün olduğunca temkinli kullanılması gerekir.”

 

 

Yorum yaz