PICSI dish

Tüp bebek tedavilerinde kullanılan spermlerin seçilmesinde yeni bir test geliştirildi. Olgunlaşmamış ve DNA hasarı bulunan spermleri ayıklıyor. Sadece iyi görünen, yakışıklı spermleri değil sağlıklı dölleme şansı daha yüksek olanları seçiyor. Bu seçilmiş spermlerle gebelik oranları artıyor.

Erkek kısırlığında ICSI olarak bilinen yöntem büyük bir çığır açmıştı. ICSI’de görünümlerine bakılarak seçilen spermler, annenin yumurtasına enjekte ediliyor. Elde edilen embriyolar da rahime yerleştiriliyor. Ancak bazen spermler normal görünse bile, gelişim kusurları, hasarlı DNA’ları nedeniyle dölleme gerçekleşemiyor. Ya da kötü embriyo elde ediliyor. Bilim adamları yeni testle ICSI için sperm seçerken görüntünün ötesine geçmiş oldu.

PICSI dish kullanıldığında aynı dish içerisine hem yumurta hem de spermleri koyup, içinde DNA kırığı olmayan spermleri seçme ve aynı anda yumurta içerisine enjekte etme şansını buluyoruz.Böylece hem klinik gebelik oranı artar hemde gebelik kaybı riski azalır.

PICSI dish, kliniğimizde erkek kısırlığı olan hastalarda gebelik şansını arttırmak ve gebelik kayıplarını (düşük) azaltmak için kliniğimizde uygun hastalarda rutin olarak PICSI dish kullanmaktayız.

 

Yorum yaz