Sigarayı bırakan çiftin ikizleri oldu

1506231Diyarbakır’da 10 yıl boyunca birçok kez tüp bebek tedavisi görmelerine rağmen çocuk sahibi olamayan Peker çifti, Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer’in önerisi üzerine sigarayı bıraktıktan sonra ikiz çocuk sahibi oldu.
Diyarbakır’da yaşayan 12 yıllık evli Songül ve Bayram Peker çifti, 10 yılda 7 defa tüp bebek tedavisi görmelerine rağmen bir türlü çocuk sahibi olamadı. Sigara kullanan çift, tedavi için geldikleri Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer’in önerisi üzerine sigarayı bırakarak, ilk tüp bebek denemelerinden ikiz bebek sahibi oldu.

 

“10 YIL BOYUNCA ÇOCUĞUMUZ OLMADI”
Bırakmadan önce günde iki paket sigara içtiğini anlatan Bayram Peker, “On sene boyunca çocuğumuz olmadı. Tüp bebek için Hakan Çoksüer’in yanına gittik. Bize sigara içip içmediğimizi sordu. Sigarayı bırakmadan olmayacağını söyledi. Bunun üzerine ben ve eşim sigarayı bıraktık” dedi.
10 yıl boyunca çocuk sahibi olmak için uğraştıklarını anlatan Songül Peker ise, “7 kere tüp bebek tedavisi gördük. Bir sonuç alamadık. Sonra Hakan Çoksüer’in yanına gittik. Bize sigarayı bırakmamızı söyledi. Günde 1 paket içiyordum. Hakan Hoca’nın sayesinde sigarayı bıraktık. Hem sigarayı bıraktık, hem de biri erkek biri kız ikiz bebek sahibi olduk. İsimleri Muhammed ve Roşna. Bebeklerimiz şu an üçüncü aylarındalar” diye konuştu.

 

“SİGARA SPERM KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR”
Sigaranın içinde 4 bin adet zehir olduğunu ve bunların üreme fonksiyonları üzerinde de olumsuz etkileri olduğunu ifade eden Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, şu ifadelerde bulundu:
“Peker çifti bize başvurduğunda 12 yıllık evliydiler. Her ikisi de sigara içiyordu. Tüp bebek konusunda 7 defa denemeleri olmuştu. Onlarla sigaranın hem bayanlarda yumurta kalitesi ve rahim zarı üzerindeki olumsuz etkilerini hem de erkeklerde sperm kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerini konuştuk. Ciddi anlamda bilgiler verdik. Artık sigarayı bırakmalarını önerdik. Onlar sigarayı bıraktıktan sonra tedaviye başlayacağımızı söyledik. Sigarayı bırakmaları için yaklaşık olarak üç aylık bir tedavi verdik. Sigarayı bıraktıktan sonra yumurta kalitesinin ve sperm parametrelerinin ciddi anlamda arttığını gördük ve üç aylık tedaviden sonra ilk Tüp Bebek denememizde ikiz gebelikleri oldu.”

“SİGARA İÇEN KADINLAR DAHA ERKEN MENOPOZA GİRİYOR”
Sigaranın kadınlarda hormonları ve yumurtaların kalitesini etkileyerek yumurtalıkları azalttığını ve rahim zarını inceleterek bebeğin tutulmasını etkilediğini söyleyen Çoksüer, şunları kaydetti:
“Sigara içen bayanlarda yaklaşık olarak iki ile dört yıl arasında daha erken menopoza giriyor. Aynı zamanda yumurtaların genetiğini bozduğu için hem düşükle sonuçlanabiliyor hem de çocuk sahibi olmaları zorlaşıyor. Erkekler sigarayı bıraktıklarında sigaranın erkeklik hormonu üzerinde olumsuz etkileri azalacağından hem sperm sayısında, hem sperm hareketinde artma oluyor hem de spermin genetik yapısında olumlu etkileri olduğunu görüyoruz. Yani bizim göz ardı edip aslında kadınların üreme fonksiyonları üzerine çok ciddi zararları olduğunu gördüğümüz sigarayı hayatımızdan çıkarmamız lazım. Bayram ve Songül Peker çifti bizim için çok canlı örnek. 12 yıldan beri çocuk sahibi olamıyorlardı. Onun için çocuk sahibi olamayan çiftlerin sigarayı hayatlarından çıkarmaları gerekiyor. Bunu yaptıklarında daha kolay çocuk sahibi olabilirler. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler bugünden itibaren sigarayı bırakacağız desinler ve sigarayı hayatlarından çıkarsınlar. Sigaraya hayır desinler.”

 

Yorum yaz