Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı ve ileri yaşta “embriyo yapıştırma metodu”

Tüp bebek tedavisi, kişilerin ihtiyacına göre farklı ek tedavilerden faydalanabilmektedir. Son yıllarda geliştirilen bu yeni tedavi yöntemleri ile gebelik başarı oranları artmaktadır.

Tüp bebekte en önemli detay embriyodur. Tüp bebekte embriyo kalitesi ne kadar yüksek olursa, başarı şansı da o kadar artacağından dolayı anne ve babadan alınacak spermlerle yumurtaların sağlıklı olması ve birleşme ile birlikte iyi embriyolara sahip olunması gerekir. Bu aşamanın ardından tedavinin daha iyi bir şekilde sonuçlanması ve kadının hamile kalma ihtimali artacaktır. Tüp bebekte başarı şansı tek bir etkene bağlı olmadığından dolayı yeni yöntemler ile birlikte daha iyi bir tedavinin sunulması hedeflenmektedir. Bu yöntemlerden biri olan embriyo glue (yapıştırıcı) tüp bebek başarısızlığı ve ileri yaşta gebe kalamama problemlerine çözüm olmaktadır.

Embriyo Glue (Tutkal / Yapıştırıcı) Nedir?

Tüp bebek tedavi sürecinde embriyo transferi en kritik ve hassas aşamadır. Embriyo glue, transfer sırasında kullanılan ve embriyonun rahme yerleşmesini destekleyen, Amerika Birleşik Devletleri Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi’nde bilimsel olarak kanıtlanmış bir yöntemdir.

Embryo glue, embriyo transferi sırasında kullanılan yeni bir kültür ortamıdır. İçerisinde bulunan hyaluronan adlı maddenin etkisiyle, embriyonun rahim içerisinde tutunma şansını arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Aslında bu artışta en önemli rolü embriyoların laboratuvar şartlarında büyütülmesi ile ilgili gelişmeler oynamaktadır. Tüp bebek uygulamalarında üreme hücreleri anne vücudunda değil, laboratuvar şartlarında birleştirilmekte ve embriyolar özel sıvılar içerisinde, aynı anne karnındaki gelişimlerini taklit edecek şekilde büyütülmektedir. Laboratuvar şartlarındaki gelişmeler her geçen gün artmakta, bu durumda direkt olarak tedavi başarısına yansımaktadır.

Embriyo yapıştırıcı özel bir kültür ortamının adıdır. Bu kültür ortamı, embriyoların rahim içerisine transferi sırasında, embriyoların kateter içerisinde barındıkları ve rahim içerisine transfer sırasında embriyoları taşıyan sıvıdır. Bu sıvının özelliği, içerisinde bulunan hyaluronan adlı maddedir. Bu maddenin embriyo transferi kültür sıvısına eklenmesinin, embriyoların rahim içerisinde tutunma şansını arttırdığı bilinmektedir. Hyaluronan bu güne kadar tıbbın pek çok diğer branşında önemi kanıtlanan, hücreler arası bağlantılar ve dokuların kendine has farklı özelliklerini belirlemede rol oynayan bir maddedir.

Embriyo Glue Nasıl ve Kimlere Uygulanır?

Embriyo glue, embriyo yerleşmesi esnasında rahimde yüksek oranda bulunan ve embriyonun yerleşmesini destekleyen bir protein olan ‘hyaluronan’dan zengin bir içeriğe sahiptir. Rahme transfer edilecek embriyo yaklaşık 30 dakika embriyoglue’da bekletilir. Ardından bu sıvı içinde transfer işlemi gerçekleştirilir.

Özellikle tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan hastalarda, anne yaşının 39’dan büyük olduğu durumlarda ve yumurta veya sperme bağlı embriyo kalitesinin iyi olmadığı durumlarda kullanılır.

Embriyo glue gebelik oranlarını anlamlı bir şekilde artır. Araştırmalarda, düşük riskini ya da hamilelik komplikasyonlarını artırmadığı gösterilmiş. Bu yöntemle hamile kalma şansı büyük oranda artmıştır.

Tedavide en önemli noktalardan birisi iyi kalitede yumurta hücresi gelişimini sağlamaktır. Bu noktada kişiye uygun ilaç protokolünün ve ilaç dozunun doğru seçilmesi, yumurta gelişiminin takibinin doğru ve özenli bir şekilde sürdürülmesi, çatlatma iğnesinin doğru zamanda yapılması, yumurta toplama ve embriyo transferi işlemlerinin en sağlıklı şekilde gerçekleştirilmesi gerekir.

Yorum yaz