Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlığında “Rahim Çizme İşlemi”

Birkaç başarısız tüp bebek tedavisinin ardından çiftler genellikle bir diğer denemede gebelik şanslarının artmasını sağlayacak olan alternatif teknikleri araştırmaya başlamaktadır.  Bu tekniklerden bir tanesi ise rahim çizilmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Rahim çizilmesi, tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı için geliştirilmiş en yeni yöntemlerden biridir. Alternatif yöntemler kapsamında ele alınan rahim çizilmesi işleminin, gebelik şansını arttırıp arttırmayacağı çiftler tarafından merak konusudur.

Rahim Çizilmesi Nedir?

Sperm enjeksiyonu ve tüp bebek tedavilerinde, embriyonun rahme daha kolay yerleşmesi için uygulanan bir prosedür olan rahim çizilmesi, genellikle yüksek kaliteli embriyo transferine rağmen birden fazla başarısız tüp bebek girişimi geçirmiş hastalarda uygulanır.

Bu prosedür bazen endometriyal biyopsi olarak da adlandırılır ve uterus’un “endometrium” adlı dokusunun, ince bir ekipman ile serviks içerisinden geçerek biyopsi şeklinde alınması ile gerçekleştirilir. Herhangi bir anestezi gerektirmeyen bu uygulama ağrı kesiciler eşliğinde gerçekleştirilir. Endometriyal biyopsi, histeroskopi ile aynı anda da gerçekleştirilebilir.

Rahmin içerisine ince bir aletle girilir ve rahim zarı olan endometrium çizilir. Bu yöntem; rahim zarını uyarmaktadır. Bu sayede embriyonun tutunmasına yardımcı olur. Özellikle rahim inceliği olan kadınlara uygulanmaktadır.

Rahim çizilmesi için en uygun zaman ise; tüp bebek tedavisi ya da dondurulmuş embriyo transferinden 2 hafta öncedir. Bu hafta ise yumurtlamadan sonrası ancak âdetin bir kaç gün öncesidir. Anne adayının kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, adetlerin düzenli olup olmamasına göre en uygun günü belirlemektedir.

Rahim Çizilmesi Kimlere Uygulanır?

  • Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlara yanıtı iyi olmayan kadınlara,
  • Yumurta kapasitesi yeterli ancak embriyonun tutunamadığı hastalarda,
  • Rahminde belirgin bir sorunu olmayan kadınlara,
  • Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında,
  • Rahim inceliği olan kadınlara rahim çizilmesi uygulanmaktadır.

Rahim Çizilmesi Nasıl Uygulanır?

Rahim çizilmesi histeroskopi veya basitçe bir biopsi aletleri ile yapılabilmektedir. Rahim içi dokusu hafif bir şekilde çizilir. Tüm vücut dokularının, yaralanmaya verdiği cevabı rahim-içi dokusu da vermektedir. Çizme işleminden hemen sonra iyileşme süreci başlar. İyileşme sürecinde meydana gelen büyüme, iyileştirme ve onarma faktörleri, embriyonun tutunma şansını arttırmaktadır.

Rahim Çizilmesi İle Gebelik Şansı Artar Mı?

Yapılan bilimsel çalışmalar, tüp bebek tedavisinin tutmama nedenleri arasında rahmin inceliğini ortaya koymuştur. Embriyonun tutunacağı rahim duvarının sağlıklı ve yeterli olması, gebelik şansı için oldukça önemlidir. Bilimsel araştırmalar, adet döneminde rahim içinin yapısının, başka dönemde olmadığı kadar yoğun, büyüme ve gelişmeyi sağlayan faktörlerle aktif olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında, bu sorunun nasıl aşılacağına dair araştırmalar yapılmaktadır.  Rahim çizilmesi işlemi ve gebelik oranlarına ait çalışmalar, Avrupa İnsan Üremesi ve Embriyoloji Topluluğu (ESHRE) yıllık toplantısında sunulmuştur ve rahim çizilmesinin gebe kalmak isteyen kadınlardaki gebelik ihtimalini arttırdığı bildirilmiştir. Aynı zamanda Amerika’da yayınlanan RBM online dergisindeki araştırma sonuçlarına göre de; rahme uygulanan çizme işleminin tüp bebek tedavisinde gebelik şansını arttırdığını ortaya koymuştur.

Tüp bebek tedavisinden önce uygulanan rahim içi sorunlarının tespit edilmesi ve tedavisi edilmesi, rahim içi duvarına giden kan akışını arttırmak ve rahim içi dokusunun embriyonun tutunması için hazırlamak, gebelik şansını arttıran en önemli faktörler arasındadır. Rahim-içi dokusunun hamilelik için daha iyi şartlara ulaştırılması açısından en önemli işlemlerden biri, rahmin çizilmesidir.

 

Yorum yaz