Tüp Bebek başarısızlığı

İyi kaliteli embriyo transferine (10 veya daha fazla) rağmen 3 veya daha fazla tüp bebek uygulamasında gebelik elde edilememesi durumudur. Bayanda değerlendirilmesi gereken durumlar;

1) Hidrosalpenks (içi sıvı dolu tüp) araştırılmalıdır. Hidrosalpenks varlığında tüp bebek uygulamasından önce hazırlık kapsamında tüp laparoskopik olarak çıkarılmalı, bu karın içi yapışıklıklar nedeni ile mümkün değil ise tüp-rahim birleşiminde blokaj sağlanmalıdır

2) Rahim içi değerlendirmesi. Ultrasonografi, rahim tüp filmi (HSG), gerekirse histeroskopi ile rahim içinde bir problem olmadığı gösterilmelidir.

3) Myom. Rahimin içine doğru büyümüş myomlar (submüköz) tüp bebek öncesi histeroskopik olarak çıkartılmaıdır. Rahimin içine baskı yapmayan myomların tüp bebek başarısı üzerine etkileri tartışmalıdır. Bununla birlikte, bazı çalışmalarda, 4-5 cm çaptan büyük myomlar, rahimin iç tabakasına baskı yapmasalar bile, tüp bebekte gebelik oranlarına olumsuz etkileri olabileceği bildirilmiştir.

Bay ve bayanın kromozomal değerlendirmesi yapılarak, yapısal veya sayısal bir kromozomal bir problemin olmadığı gösterilmelidir.

Bayanda pıhtılaşma bozukluklarının (trombofili) bakılması da bu olgularda önerilmemektedir.

Hem hekim hem de kısır çift açısından hayal kırıcı olan bu durumda, uygun araştırma sonrası, bayana ait yukarıda bahsedilen durumlar ekarte edildikten sonra, transfer edilen embriyo sayısını arttırmak çoğu zaman uygulana bir stratejidir.

Yorum yaz