Yapay Tatlandırıcılara Dikkat!

MH7L57ISN8093058-yapay-tatlandiricilara-dikkatDoç. Dr. Hakan Çoksüer, suni tatlandırıcıların bayan ve baylarda kısırlığa sebep olduğunu söyledi.

Kısırlığa sebep bulunan maddeler içerisinde suni tatlandırıcıların mühim bir yer tutuğunu belirten Diyarbakır Veni Vidi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nde görevli Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Medikal Akupunkturist Doç. Dr. Hakan Çoksüer, yapılan incelemeler neticesinde bu tatlandırıcıyı kullanan bayan ve baylarda mühim ölçüde yumurtalık ve sperm kalitesinin düşürücü etkilerinin olduğunun ortaya çıktığını kaydetti. Tatlandırıcıların yalnızca hamilelik öncesinde değil, hamilelik sonrasında da mühim etkiler ortaya koyduğunu anlatım eden Çoksüer, gebelik zamanında tüketilen tatlandırıcıların çocukta ve annede yıkıcı neticeler ortaya çıkardığını ve bu sebeple bunların tüketiminden ırak durulması gerektiğini söyledi.

 

“KISIRLIKLA BİRLİKTE GEBELİK DÖNEMİNDE YIKICI SONUÇLAR ORTAYA ÇIKARMAKTADIR”

Tatlandırıcıların suni şeker olma özelliğinin olduğunu kaydeden Çoksüer, bu tatlandırıcıların içerisinde bulunan aspartam maddesinin epey bir yıkıcı neticeler ortaya çıkardığını ve bunların hem kısırlığa sebep olduğunu, hem de gebelik zamanında epey bir yıkıcı neticeler ortaya çıkardığını vurguladı. Çoksüer, “Tatlandırıcı kullanımının kısırlık üstünde bulunan yararsız etkileri de bu madde dolayısı ile ortaya çıkmaktadır. Gebelik dileyen kadınların, daima bu tatlandırıcıları içeren besinlerden kaçınmaları gerekir. Yapay tatlandırıcıların genellikle asitli içecekler içerisinde olduğu bilinmektedir. Özellikle diyet kola tüketimini alışkanlık durumuna getirmiş bulunan insanların bu alışkanlıklarını daima terk etmeleri gerekmektedir. Kadın fizyolojisi açısından mühim bulunan yumurtalık gelişmelerine epey bir ziyan sağlayan bir yapıya sahiptir. Erkeklerin de kadınlar kadar konuya dikkat etmeleri gerekmektedir” dedi.

 

‘TATLANDIRICILAR KADIN VE ERKEĞE ZARAR VERİYOR’

Tatlandırıcıların her iki cins üstünde de mühim zararlara yol açtığını anlatım eden Çoksüer, “Öncelikle kadınlar üstünde oluşturduğu etkilere bakılacak olursa, düzensiz tane görme, libido azalması, gebelik oranında düşüş, yumurtalık fonksiyonlarında mühim azalmalar yaşanmaktadır. Erkekte ortaya çıkardığı hasarlar ise, testis fonksiyonlarında mühim ölçülerde düşme yaşanması, testosteron hormonu üstünde mühim seviye düşüşleri, libido da düşme bu şeklinde neticeler ortaya çıkarmaktadır. Erkeklerde sperm kalitesinin düşmesinin testosteron hormonu ile mühim bir bağlantısı bulunmaktadır. Bu bağlantı içerisinde yapılan gıda tüketimlerinin önemi epey bir büyüktür. Bu sebeple suni tatlandırıcı içeren, kola, şekerli sakız, jelibon bu şeklinde maddelerden daima ırak durulması gerekir. Yapay tatlandırıcıların mühim bir etkisi bulunan hal da bağımlılık yapmasıdır. Bu tatlandırıcılar içerisinde bulunan maddeler sebebi ile insanda devamlı bir kullanım geliştirmektedir. Tatlandırıcılara bulunan bu alışkanlık ise zaman geçtikçe bireyin fizyolojik dengesinde bozukluklar meydana getirmektedir. Sağlık bakanlığının ortaya koyduğu bu araştırma, bireyin kısırlık bu şeklinde bir sorunla karşılaştığını göstermektedir. Bu sebeple bebek sahibi olmak dileyen insanların beslenme biçimine mühim ölçüde dikkat etmesi gerekmektedir” halinde konuştu.

Yorum yaz