Akupunktur kısırlığa çare oluyor

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, Avrupa’da birçok merkezde kısırlığın (infertilite) tedavisinde rutin olarak kullanılmaya başlanan akupunkturu uyguladığı hastalarında başarı oranının ciddi anlamda arttığını bildirdi.
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, her geçen gün artan erkek kısırlığının beslenme biçimi, enfeksiyon, varikosel, metabolik ve çevresel etkenler gibi nedenlerle oluşabileceğini belirterek, yeni ve başarılı bir tedavi yöntemi olan akupunktur ile ilgili bilgiler verdi. Avrupa’da birçok tüp bebek merkezinde erkek kısırlığında akupunkturla tedavinin artık rutin olarak kullanıldığına dikkat çeken Çoksüer, tedavi sonucunda spermin hareketi, sayısı ve kalitesi üzerinde olumlu etkilerinin saptandığını ve psikolojik rahatlatma etkisi ile de ilaç kullanımına gerek kalmadan yan etkisiz bir tedavi yöntemi sunulduğunu aktardı.

“Başarı oranı ciddi anlamda arttı”
Erkek infertilite hastalarına uyguladığı akupunktura bağlı olarak başarı oranlarının ciddi anlamda arttığını vurgulayan Çoksüer, “Kısırlığın yüzde 30’u erkeğe, yüzde 30’u kadına, yüzde 30’u ise hem erkek hem kadına bağlıdır. Yani kısırlığın en büyük sebeplerinden bir tanesinin erkek faktör olduğunu biliyoruz. Beslenme biçimi, enfeksiyon, varikosel ve metabolik gibi sebepler kısırlığa neden olabilir ve gün geçtikçe erkek kısırlığının arttığını görmekteyiz. Buna bağlı olarak da erkek kısırlığında tedavi aşamaları günden güne değişmektedir. Yurt dışındaki yayınları incelediğimizde akupunkturun erkek kısırlığına faydasının olduğu ve ciddi anlamda başarı oranlarını arttırdığına dair çalışmalar olduğunu görünce biz de kendi kliniğimizde erkek infertilite hastalarda bu yöntemi uygulamaya başladık ve başarı oranlarının arttığını görmekteyiz” diye konuştu.

“Tedavi biçimi hastaya göre değişiyor”
Akupunktur tedavisinde seansın ve tedavi biçiminin her hastaya göre değişkenlik gösterdiğini anlatan Çoksüer, şunları kaydetti:
“Akupunkturun uygulanma şeklinden bahsedersek hem kulağa hem de vücuda uyguluyoruz. Akupunkturdaki mekanizma erkeklerde hormon dengesini ve imbalansını düzenleyerek sperm kalitesi, sperm sayısı, sperm hareketi ve sperm şekli üzerinde pozitif etkiler oluşturmakta ve buna bağlı olarak da gebe kalma şansları da artabilmektedir. Akupunktur uygulaması ile beraber biz başarı şansını artırabiliyoruz. Gelecekte de bu yöntemin gitgide daha da çok yer bulacağına inanıyorum. Yurt dışında bu yöntem çok yaygın olarak kullanılmakta fakat ülkemizde akupunktur uygulamasının çok az kullanıldığını görüyoruz. Hem kadına hem de erkeğe rutin akupunktur tedavisi uygulamaktayız. Başarı oranları arttıkça biz de bu yapılan işlemden büyük keyif alıyoruz.”

Yorum yaz