Aspirin rahim ağzı kanseri riskini azaltıyor!

aspirin-rahim-agzi-kanseri-riskini-azaltiyor

Diyarbakır Veni Vidi Hastanesi’nde görevli Tüp Bebek ve Kadın Hastalıkları Uzmanı Medikal Akupunkturist Doç. Dr. Hakan Çoksüer, aspirin kullanımının rahim ağzı kanseri riskini önemli derecede azalttığını söyledi.

Doç. Dr. Çoksüer, kadınlarda görünen kanser türlerinden biri olan rahim ağzı kanseri riskini azaltan aspirin ile ilgili yapılan çalışmaları anlattı.

 

Doç. Dr. Çoksüer, Roswell Park Kanser Enstitüsü’ndeki çalışmalarla tedavi altına alınan 26 bin kadın üzerinde araştırmaların yapıldığını ve aspirin kullanan kadınlarda yüzde 47 gibi bir oranla risk azalması olduğunun tespit edildiğini belirtti. Doç. Dr. Çoksüer aspirinin etkisini göstermesi için beş yıl boyunca kullanılması gerektiğini de hatırlatarak, “Aspirinin bazı kanser türlerine karşı koruyucu bir etki gösterdiği toplumsal, geniş araştırmalarla ortaya konmuştur. Aspirin ve kanser arasındaki ilişkiyle ilgili çalışmalar, 20 yıldır devam ediyor. Uzmanlar, günlük 75 miligram aspirin alımının, kanser riskine karşı yüksek bir koruma sağladığını belirtiyor. Aspirinin kanser karşıtı etkisi; Kanser enzimiyle savaşıp kanseri yok ediyor. Roswell Park Kanser Enstitüsü’ndeki araştırmacılar aspirin kullanımıyla ilişkisini araştıran ilk çalışmanın sonuçlarını yayınladılar. Uzun dönem ve sık aspirin kullanımı, Roswell Parl Kanser Enstitüsü’ndeki araştırmacıların yürüttüğü ve Alt Genital Sistem Hastalıkalrı dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre rahim ağzı kanseri riskini anlamlı oranda azalttığını göstermektedir. Çalışmaya Roswell Park Kanser Enstitüsü’nde tedavi alan 26 bin 831 hastadan oluşan hastane temelli vaka kontrol çalışmasından alınmıştır. Çalışmada aspirin kullanan kişilerde yüzde 47 serviks kanseri risk azalması saptadılar. Araştırma aspirinin faydasını göstermesi için en az beş sene kullanılması gerektiğini belirtiyor” dedi.

 

“MİDE RAHATSIZLIĞI OLANLAR DİKKAT ETMELİ”

Aspirinin bazı yan etkileri olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Çoksüer, özellikle mide rahatsızlığı yaşayanların aspirin kullanımına dikkat etmelerini önerdi. Doç. Dr. Çoksüer, “Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite gibi major yaşam sitili değişiklikleri ile beraber aspirin kullanmak kanser oranlarını azaltmaktaki en etkili yöntem. Yine de insanlar aspirin rejimine başlamadan önce mutlaka doktorlarıyla görüşmelidir. Yan etkileri artık iyice bilinen aspirini özellikle midesinde problem olan hastalar kullanırken dikkatli olmalıdır. Acil bir durumda tabloyu gizleyebilecekleri gibi, hastalığı şiddetlendirerek mide ve bağırsak delinme ve kanamalarına yol açabilir. Mideyi bu olumsuz etkilerden korumak için doğal besinlerden yararlanılabilir. Güçlü bir antioksidan olan böğürtlen, sindirim sistemiyle ilgili kanserlere karşı koruyucu etki sağlar. Ahududu özleri de mideyi zararlı etkilerden korur” diye konuştu.

Yorum yaz