Bağışıklık sistemini güçlendirerek gebelik şansını yükselten intralipid serum tedavisi

Başarılı bir hamilelik elde edilmesi birçok faktöre bağlıdır. İleri yaş, tekrarlayan düşükler ve başarısız tüp bebek denemelerinden sonra çiftlere umut veren İntralipid Serum Tedavisi, hem gebelik hem de canlı doğum oranını artırmaktadır.

Tekrarlayan gebelik kayıplarının birçok nedeni vardır ve bazı anne adayları için de birden fazla sebep söz konusu olabilir. En önemli unsurlardan biri de bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemi çok karmaşık bir sistemdir ve son yıllardaki araştırmalar bağışıklık sisteminin normal bir gebelik için ne kadar önemli bir rolü olduğunu ortaya çıkarmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde Prof. Dr. Carolyn Coulam ve ekibi tarafından yapılan araştırmalarda, tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında anne adaylarının bağışıklık sistemlerini güçlendirmek amacı ile “intralipidler” kullanılmaya başlanmıştır.

Serum Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Anne adayına bağışıklık sistemini düzenleyici içerisinde yağ bulunan bir serum verilir. Bu serum, tüp bebek uygulanan anne adayına transfer yapıldığı günden, bebeğin kalp atışlarının duyulduğu ana kadar uygulanır. Bağışıklık sisteminde düzensizlik olan anne adaylarında oldukça başarılı bir yöntemdir.

Serum, soya fasulyesi yağı, yumurta fosfolipidleri ve gliserinden oluşan bir yağ emülsiyonundan meydana gelmektedir. Serum şeklinde tüp bebek uygulanan anne adayına verilen intralipidler ile anne adaylarının tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarının önemli oranda azaldığı tespit edilmiştir.

Intralipid serum uygulaması annede embriyonun tutunmamasına sebep olan bağışıklık sistemi organizasyon bozukluğunu dengeler. Serum şeklinde damar yolu ile embriyo transferinin ilk yapıldığı gün ve sonrasında da aralıklarla kullanılan intralipid uygulaması ile daha önce birkaç kez tüp bebek uygulandığı halde gebe kalamayan hastalar bu tedavi yöntemi ile bebek sahibi olabilmektedir.

Bağışıklık sisteminin dengelenmesi sağlanarak, vücudun bebeği daha rahat bir şekilde kabul etmesine olanak sağlayan bu serumlar, tüp bebek tedavisinde başarıyı ciddi anlamda arttırmaktadır.

Bu yöntem ile tüp bebek başarısızlığında azalma meydana gelmiştir. Serum şeklin de damar yolu ile belli aralıklarla anne adayına verilir. Serum yönteminde yan etki yok denecek kadar azdır. Fakat serum içerisinde soya veya yumurta bulunduğu için yumurtaya veya soyaya alerjisi olan hastalara uygulanmaz.

Yorum yaz