Düzenli egzersiz kısırlığı önlüyor

duzenli-egsersizKadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Medikal Akupunkturist Doç. Dr. Hakan Çoksüer, düzenli egzersiz yapmanın hem kadınlarda hem de erkeklerde kısırlığı önlediğini söyledi.
Diyarbakır Veni Vidi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nde görevli Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Medikal Akupunkturist Doç. Dr. Hakan Çoksüer, kilo sorunlarının kısırlık gibi bir sorunu da ortaya çıkardığı uyarısında bulunarak, kısırlık sorunları olan kişilerin hem egzersiz hem de beslenmeye dikkat etmesi gerektiğini ifade etti. Bu sorunların yaşanmaması için muhakkak özenli bir egzersiz ve beslenme programı hazırlanması gerektiğini aktaran Çoksüer, düzenli egzersiz programları, hem fiziksel hem de ve ruhsal açıdan kendini iyi hissetmeye de neden olduğunu belirtti. Çoksüer, “Egzersiz, insüline duyarlılığını arttırarak gebe kalma şansını arttırmaktadır. Kilolu kişilerde haftada 2-3 saat egzersiz programı yapanlarda kısırlık riskini yüzde 5 oranında azaltabilmektedir. Bu durum, Beden kitle indeksinden bağımsız olarak fiziksel aktivitenin ovarian fonksiyonlarını koruyabileceğine dair bulgular olduğunu göstermektedir. Obez ve infertil kadınlarla yapılan bir çalışmada, kilo vermenin, fiziksel zindeliği geliştirmenin ve psikolojik iyi olma halinin ovulasyon ve gebelik oranlarını artırdığı belirlenmiştir. Yapılan çalışmalarda orta seviyedeki egzersiz ve iyi ayarlanmış bir diyet tüketiminin fertiliteyi olumlu etkileyeceği düşünülmektedir” dedi.

“ASANSÖR YERİNE MERDİVENLERİN KULLANILMALI”
Özellikle son zamanlarda yapılan araştırmalarda, spor ve egzersizlere önem veren çiftlerde gebelik olasılığı yoğun bir şekilde artış gösterildiğinin bilgisini veren Çoksüer, bu nedenle spor ve egzersiz yapmak kişinin yaşamını olumlu yönde etkilediğini aktardı. Çoksüer, “Fiziksel aktivitelerde yaşanan artış sonrasında kişilerin sperm ve yumurta üretiminde önemli kalite artışları yaşanmaktadır. Yapılan aktiviteler sonrasında çiftlerin üreme hormonları düzenli salınmasına neden olur. Kısırlık sorunu ile karşı karşıya kalan çiftler için özellikle kalorisi düşük olan besinler tüketmek ve fiziksel aktivite yapmak en önemli tedavi süreci olmaktadır” diye konuştu
Haftada 3 defa yarım veya bir saat spor yapılmasının, özellikle obezite ve kalp hastalıklarından korunmada önemli olduğunu vurgulayan Çoksüer, alışverişe araba yerine yürüyerek gidilmesi, asansör yerine merdivenlerin kullanılması önerisinde bulundu.

“DÜZENLİ EGZERSİZ TÜP BEBEK ŞANSINI ARTTIRIYOR”
Düzenli egzersizin tüp bebek şansını artırdığını söyleyen Çoksüer, “Anne adayında aşırı kilo, erkeklik hormonunda artışa sebep olabilir. Buna bağlı olarak yumurta kalitesinin de düşmesine sebep olmaktadır. Düzenli egzersiz yapan kişilerde insülin hormonu düzenlendiği için tüp bebek başarısını dolayısıyla gebelik şansını arttırmaktadır. Sağlıklı beslenme ile birlikte düzenli egzersizin genel sağlık durumunu iyileştirdiği ve normal kilonun korunmasını sağlamaktadır. Bilimsel çalışmalar, Egzersizin insülin duyarlılığı arttırarak ve yumurtalık fonksiyonlarını düzenleyerek gebelik şansını yükselttiği gösterilmiştir ABD de yapılan bir çalışmada, tüp bebek yapılan hastalarda haftada 4 saati aşan egzersiz yapan kadınlarda daha fazla olumsuz IVF sonuçları olduğu bulunmuş ve infertilite sorunu olan çiftlerde egzersizin haftada 4 saati geçmemesi önerilmiştir. Kısırlıkta gebelik şansını arttırmak için haftanın 5 günü 30 dakikalık orta şiddette bir egzersiz yetişkinler açısından yeterlidir. Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen, “Yaşamın Her Alanında Fiziksel Aktivite Kampanyası” sağlığın geliştirilmesi açısından önemlidir” şeklinde konuştu.

Yorum yaz