Hamilelere mide bulantısı ve kusmayı azaltacak öneriler

kusma

 

Diyarbakır Veni Vidi Hastanesi’nde görevli Tüp Bebek ve Kadın Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, hamilelere bulantı ve kusmayı azaltacak önerilerde bulundu.

Doç. Dr. Hakan Çoksüer, anne adaylarına bol bol dinlenmeleri ve olabildiğince yavaş hareket etmeleri gerektiğini söyledi. Yağlı, baharatlı yiyeceklerden uzak durulması ve yemek porsiyonlarının küçük olması gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Çoksüer, protein içeren aperatiflerin tüketilmesi gerektiğini dile getirdi. Midede her zaman bir şeylerin olmasının bulantıları azaltacağına dikkat çeken Doç. Dr. Çoksüer, meyve sebzelerin anne adaylarına bu konuda yardımcı olacağını aktardı.

 

Anne adaylarının fiziken ve ruhen rahat olmasının da mide bulantılarını azaltmada önemli bir nokta olduğuna değinen Doç. Dr. Çoksüer, “Bol bol dinlenin. İyi bir gece uykunuz olduğundan emin olmalısınız, ışığı olabildiğince engellemek için bir uyku maskesi veya koyu gözlük takın. Ayrıca düzgünce sırtınızı ve midenizi desteklemeye yardımcı olacak bir doğum gövde yastığı düşünebilirsiniz. Yavaşça kalkın. Uyandığınızda yataktan çıkmak için acele etmeyin. Yağlı, baharatlı yiyeceklerden kaçının, kafeinden de kaçının. Yemek porsiyonlarınız küçük olsun. Midenizde her zaman yiyecek olması önemlidir, bu bulantı şansınızı azaltır. Eğer mideniz boşsa, mide asitleri bulantının kötüleşmesine neden olur. Sabah yataktan çıkmadan önce biraz tuzlu kraker, fıstık ezmesi aperatifleri veya bazı diğer protein aperatifleri tüketiniz.

 

Kahvaltıda, elma, armut, muz veya turunçgiller kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. Fırında patates çoğu insan için lezzetsiz olsa da oldukça besleyicidir. Meyvelerdeki potasyum sabah hastalığının engellenmesine yardım edecektir. Geceleri yatağa gitmeden önce proteinden zengin aperatif/yemek yemeyi deneyin, bu kan glikoz düzeylerinizi düzenlemeye yardım edecektir. Yapılan çalışmalarda fiziksel olarak aktif olmanın çoğu insanda bulantı şikayetlerini iyileştirdiği bulunmuştur. Sıvı almak iyi bir sağlık ve gebelik sırasında çok önemlidir. Bulantı-kusma olan bazı anneler özellikle mideleri onlara izin vermiyorsa önerilen bir günde 8 bardak suyu tüketmeyebilirler. O zaman da elma sirkesi ve bal eklemeyi deneyin. Yine de vücut ne kadar susuz olursa o kadar bulantı artacaktır” dedi.

 

Sudan veya meyve suyundan yapılmış buz küplerini emmenin ayrıca etkili bir yöntem olduğunu anlatan Doç. Dr. Çoksüer, “İçecek soğudukça tüketmesi daha kolaylaşır. Uzun yıllar boyunca zencefil mide emziği olarak kamuoyuna duyuruldu ve çalışmalar da bulantı semptomlarının giderilmesine yardımcı olabileceğini gösterilmiştir. Soğuk zencefilli gazoz içmek veya su ya da çaya bir dilim zencefil eklenmesi midenizin rahatlamasına yardımcı olur. Zihninizi meşgul tutun. Mide bulandırıcı hisleri zihninizden atmayı denemek önemlidir. Yapacak bir şeyler bulmak kolay olmayabilir. Kitap okumak, puzzle yapma, TV izlemek, iskambil oynamak veya yakın çevrede kısa yürüyüşlere çıkmak zihninizi temizleyecek ve sizi rahatlatacaktır.

 

Gevşek ve rahat kıyafetler giyiniz. Kısıtlayıcı veya dar giysiler hamilelerde bulantı-kusma semptomlarını şiddetlendirebilir. Rahat kıyafetler giyen gebe annelerde yapılan çalışmalarda semptomların azaldığı veya tamamen kaybolduğu gösterilmiştir. Taze kokular koklayınız. Hamilelerde bulantı-kusma kokuyla çok ilişkilidir, gebe anneler kokulara daha hassas olur. Uzaktan alınamayan bazı kötü kokular ve parfüm gibi güçlü kokular kötü bir bulantı atağını tetikleyebilir. Geri bildirimlere göre, en etkili kokular limon özü ve/veya biberiyedir. Taze biberiye sabah hastalığı için çok etkili bir kokudur. Bazen, bulantı ve kusma asit reflüye bağlı olabilir. Yatağa gitmeden önce antasid ilaç almak mide asit düzeylerinin azalmasını ve buna bağlı olarak sabah kusmasının da azalmasını sağlayabilir. Gebelik sırasında herhangi bir ilaç satın almadan önce mutlaka doktorunuza danışın” diye konuştu.

Yorum yaz