Tekrarlayan düşüklere akupunkturlu çözüm

tekrarlayan dusuklere akupunkturlu cozumn2h4dsdkuEOp2R07Hxl3Ng

 

Uzakdoğu ülkelerinde 3 bin yıldan bu yana uygulanan akupunkturla tedavi yöntemi, tekrarlayan düşük geçiren anne adaylarının da umudu oldu.

Kadın Doğum, Tüp Bebek ve Medikal Akupunktur Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, tekrarlayan düşük geçiren anne adaylarının akupunktur sayesinde düşük geçirme risklerinin azaldığını söyledi. 

Akupunkturun Uzakdoğu’da 3 bin yıldan beri uygulanan bir tedavi biçimi olduğunu belirten Doç. Çoksüer, yöntemin herhangi bir yan etkisinin bulunmadığını belirterek şunları söyledi:

“Ülkemizde yeni yeni akupunktur tedavisi uygulanmaya başlanmıştır. 3 ya da daha fazla düşük geçiren hastalara biz tekrarlayan düşükler diyoruz. Bunun birçok nedeni var, genetik sebeplerden tutun pıhtılaşma faktörlerine kadar, şeker hastalığı, normal hormonal bozukluklara bağlı olarak sık gördüğümüz bir hastalıktır. Fakat bunların tedavilerine baktığımızda sınırlı tedavilerinin olduğunu görüyoruz. Son yıllarda yapılan çalışmalara bakıldığında akupunkturun tekrarlayan düşük geçiren hastalarda önemli derecede tedaviye katkı sağladığı görülmektedir.”

Akupunkturun stresi azalttığını söyleyen Uzman, “Strese bağlı olarak da kadınların hormon dengesini, Yumurtlama hormonlarını düzenleyerek yumurtaların kaliteli bir şekilde gelişmesini sağlayabilmekte. Özellikle rahmin kanlanmasını arttırarak bebeğin daha iyi bir şekilde rahme tutunmasını sağlamak ve bağışıklık sistemini düzenleyerek bebeğin iyi bir şekilde beslenmesini ve annenin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayabilmektedir. Yani gebeliğin devamı için bu dört etki çok önemlidir. Bu nedenle akupunkturu gebe kalmadan önce düşükleri fazla olan anne adaylarına uyguluyoruz ve tedavi yöntemi olarak kullanıyoruz” dedi.

 

Yorum yaz