Tekrarlayan Düşüklerin Yeni Tedavi Yöntemi Mikroçip

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, tekrarlayan düşüklerde yeni tedavi yönteminin mikroçip olduğunu söyledi.
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, tekrarlayan düşüklerle ilgili yaptığı araştırmada gebe adayları ve düşük yapanlar için yeni tedavi yöntemi olduğunu tespit etti. 3 veya 4 düşük gerçekleştirenlere tekrarlayan düşük dendiğini ifade eden Doç. Dr. Çoksüer, “Toplumda çok sık görülen bir durumdur. Tekrarlayan düşüklerin büyük sebebi genetik yani kromozomal bozukluktur. Diğer faktörler ise kronik hastalıklar ve rahimle ilgili şekil bozukluklarından kaynaklanıyor. Fakat genetik bozukluklara baktığımızda sperm veya yumurta kaynaklı yapısından olduğunu görüyoruz. Buda hem tüp bebek başarısını olumsuz olarak etkilemektedir. Ayrıca tekrarlayan düşüklere neden olmaktadır” dedi.

“MİKROÇİP SAĞLAM VE SAĞLAM OLMAYAN SPERMLERİN SÜZGEÇ VAZİFESİNİ GÖRÜR”
Mikroçip yönteminin belli başlı tüp bebek merkezlerinde kullanıldığına dikkat çeken Çoksüer, mikroçipin mantığının ise sağlam olan sperm ile sağlam olmayan spermlere bir süzgeç vazifesi görmesi olduğunu söyledi. Doç. Dr. Çoksüer, “Yani esası sağlam olan spermin seçimine yardım eder. Genetik olarak sağlam sperm seçilmişse bu tüp bebek başarısını ciddi anlamda etkilemektedir. Düşüklere neden kromozomal bozukluklarını da azaltabilmektedir. Bizde kendi kliniğimizde tüp bebek başarısında erkek faktörü kısırı olanlarda ve tekrarlayan düşükleri olanlarda biz bu yöntemi kullanıyoruz. Bu yöntem sayesinde hem gebelik oranları anlamlı derecede artırmaktayız ve düşük oranlarını da azalttığını görmekteyiz. Kendi deneyimlerimize baktığımızda ise olumlu yönde olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

Yorum yaz