Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığına rahim yenileme yöntemi ile çözüm

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, rahim içi yenileme yöntemiyle tekrarlayan tüp bebek başarısızlığında gebelik şansının arttığını belirterek, “Çok basit ama tecrübe gerektiren bir işlem. Kamera ile rahim içerisine girilip, rahim dokusunun yenilenmesi için ufak çizikler atılarak ölü dokuların temizlenmesi işlemine dayanır” dedi.
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, tekrarlayan tüp bebek başarısızlığında yeni bir tedavi yöntemi olan rahim yenileme yönteminin artık bütün Avrupa’da rutin olarak uygulandığını söyledi. Yapılan çalışmalara bakıldığında başarı oranının yüksek olduğunu ifade eden Çoksüer, “Bu yöntem rahim zarının tutunma gücünü arttıran bir yöntem. Tüp bebek başarısızlığı yumurta kaynaklı, sperm kaynaklı ya da rahim kaynaklı olabilir ama bazı durumlarda iyi kalitede yumurta elde edilmesine rağmen, iyi kalitede embriyo elde edilmesine rağmen bir türlü rahim kabul etmiyor. Yani rahim zarının tutunma problemi olan hastalarda rahim yenileme yöntemi ile biz artık çok daha kolay başarıya ulaşabiliyoruz. Avrupa’daki çalışmalara baktığımızda bu tür hasta gruplarında özellikle üç ya da daha fazla tüp bebek başarısızlığı olan hastalarda rahim yenileme yöntemi ile artık daha kolay başarıya ulaşılabilmektedir. Biz de bu çalışmalara baktığımızda başarılarını gördüğümüzde kendi kliniğimizde bu yöntemi artık rutin olarak tüp bebek başarısızlığı olan bütün hastalarda uygulamaya başladık. Bu yöntemle de başarı oranının önemli derecede arttığını görmekteyiz” diye konuştu.

“Çok basit ama tecrübe gerektiren bir işlem”
Rahim yenileme yönteminin çok basit ama tecrübe gerektiren bir işlem olduğunu vurgulayan Çoksüer, şunları kaydetti:
“Kamera ile rahim içerisine girilerek, rahim dokusunun yenilenmesi için ufak çizikler atılarak ölü dokuların temizlenmesi işlemine dayanır. Biz bu şekilde hem rahimin duvarını normal gebelik haline hazırlamış oluyoruz hem de rahim zarını güçlendirmiş oluyoruz. Böylece rahim zarının tutunma gücünü de artırıyoruz. Bu yöntemin gelecekte de daha fazla yer edeceğini, daha sağlıklı gebelikler ve daha iyi başarı oranları elde edileceğini düşünüyorum.”

Yorum yaz