Tüp bebek uzmanı uyardı: Obez anneler dikkat!

1416388676943Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Çoksüer hamilelik döneminde yaşanan obezite, çocukların ilerleyen yaşlarda otizm ve gelişim gerilikleri gibi sorunlar yaşamasına neden olacağını söyledi.
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, obez annelerin bebeklerinde otizm riskinin arttığı uyarısında bulunarak, ‘Yapılan bir araştırmaya göre gebelik döneminde obez kadınların bebeklerinde otizm, gelişim gerilikleri, öğrenme ve dil problemleri görülebileceğini veya gelişim geriliği sorunlarının daha yaygın görülebileceği belirtilmektedir’ dedi.

 

Diyarbakır Veni Vidi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nde görevli Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Medikal Akupunkturist Doç. Dr. Hakan Çoksüer, gebelik döneminde obezite ve annenin yaşadığı metabolik sorunların, çocuğun zihinsel gelişimine önemli zararlar verebileceğini söyledi. Gebelik sırasında özellikle diyabet, hipertansiyon ve obezite sorunları çocukların otistik olarak doğmalarına neden olduğunu belirten Çoksüer, obez annelerde yaşanan bir diğer sorunda diyabetik rahatsızlıklar olduğunu dile getirerek, bunlarda çocuğun otizm riskini yükseltmekte olduğunu ifade etti. Çoksüer, ‘Bu konuda yapılan araştırmalarda özellikle 2 ile 5 yaş arasında bulunan çocuklarda otizm rahatsızlığı gözlenmektedir. Hamilelik döneminde yaşanan obezite, çocukların ilerleyen yaşlarında otizm ve gelişim gerilikleri gibi sorunları da ortaya çıkmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre gebelik döneminde obez kadınların bebeklerinde otizm, gelişim gerilikleri, öğrenme ve dil problemleri görülebileceğini veya gelişim geriliği sorunlarının daha yaygın görülebileceği belirtilmektedir. Araştırma sonuçlarına göre gebelikte obezite sorunu yaşayan kadınların çocuklarında otizm ve gelişim geriliklerinin görülme oranı diğerlerine göre 1.6 kat daha fazla bulundu. Araştırmayı yapan uzmanlar gebelik döneminde görülen obezitenin çocukları otizm ve gelişim gerilikleri yönünden olumsuz etkilemesinin nedeni; anne obez olduğu zaman plasenta vasıtasıyla bebeğin beyin gelişimi için ihtiyaç duyduğu oksijen miktarını azaltıyor. Bu da bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkiliyor’ diye konuştu.

 

KOAH’TA 40 YAŞ RİSKİ

1 YAŞINDAN ÖNCE TUZ YASAK!

OBEZ ANNELERİN ÇOCUKLARINDA OTİZM RİSKİNİ EN AZA İNDİREN ÖNLEMLER
Kiloya bağlı olan rahatsızlıkların kişinin tüm yaşamını etkileyecek ölçüde zarar verdiğini ifade eden Çoksüer, obez annelerin çocuklarında otizm risklerini en aza indiren önlemlerini ise şöyle anlattı:

‘Obezite gibi bir sorunu olan kişilerin, doğum öncesinde mutlaka yaşam biçimlerinde değişiklik yapmaları gerekir. Gebelik döneminde otizm gibi bir sorunların ortaya çıkmaması adına alınacak önlemler arasında annenin aşırı kilolarından gebelik öncesinde mutlaka kurtulması gerekir. Kilo sorunlarının kısırlık gibi bir sorunu da ortaya çıkardığı bilinmektedir. Bu nedenle hamilelik öncesi bu gibi sorunlara dikkat etmek gerekir. Ancak doğum öncesinde annenin mutlaka diyet konusunda dikkatli olması gerekir. Bu sorunların yaşanmaması için muhakkak özenli bir beslenme programı hazırlanmalıdır. Kiloya bağlı olarak birçok sorun ortaya çıktığı için Sağlık Bakanlığı tarafından halk sağlığı adı altında, sağlıklı yaşam programları düzenlenmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın obezite ile mücadelede ciddi çalışmaları mevcut olup ayrıca sivil toplum kuruluşları da hastaları bilgilendirmede aktif rol almalıdır. Bunlar aracılığı ile sağlıklı bir yaşam ve iyi bir beslenme programı alışkanlıkları kazandırılarak, hem kısırlık riski önlenmiş olmakta hem de obezite ile etkin bir şekilde mücadele edilmiş olmaktadır’.

Yorum yaz