Vajinal Estetiği ve Cinsellik

Normal doğum yapan kadınların en sık karşılaştıkları sorunlardan biri epizyotomi kesisine veya kontrolsüz doğuma bağlı vajina girişi ve vajina yapısında oluşan kalıcı bozukluklar ,haznede  genişlemelerdir. Cinsel birliktelikte çiftlerin her ikisi için de problem yaratabilen bu genişleme ve kalıcı bozukluklar  idrar kaçırma,tekrarlayan genital enfeksiyonlar,idrar yolu enfeksiyonlarına hatta rahim sarkmasına zemin hazırlayabilmektedir.Bu tür genişlemeler  hem cinsel hem de estetik görünüm şikayetlerine yol açmasına rağmen bunların üzerinde çok az konuşulmaktadır. Bu çoğunlukla utanç duygusundan, bazen de çare olmadığı düşüncesinden kaynaklanmaktadır.
Özellikle genç kadınların karşılaştığı ve şikayetçi olduğu diğer bir sorun genital organ iç dudaklarının normalden sarkık olması veya birinin büyük diğerinin küçük olmasıdır. İç dudaklar bol salgı ve yağ bezleri içeren deri  kıvrımları olup  görevi vajinayı yabancı cisimlere ve mikroorganizmalara karşı korumak, salgıladığı sıvılar vasıtasıyla vajinanın kurumasını önlemektir. Kadınlık organının iç dudakları normalden  büyük ve sarkık  olan kadınlar günlük yaşamında fiziksel ve psikolojik açıdan birçok sorunla karşılaşabilmektedirler. İstedikleri iç çamaşırı ,dar  pantolonu giymekte veya uygun mayo bulmakta güçlük çekebilmektedirler.Ayrıca ağrılı cinsel beraberlik ,eşinden – partnerinden utanma ve bölgenin hijyenini sağlamadaki güçlükler sık ifade edilen şikayetlerdir.

Vajina estetik ameliyatı ve bu konudaki başvurular, talepler  kadınlar tarafından son yıllarda epey artmış olup her geçen gün daha çok kadın vajina estetiği (vajen estetiği) yaptırmak için doktorlara başvurmaktadır.Vajina estetiği ve sağlıklı cinsel hayat arasında kurulan bağlantı kadınları böyle bir estetik ameliyat için arayışa sokmakta ve bir çoğu da vajina estetiği (vajen estetiği) ameliyatını olup psikolojik ve cinsel açıdan rahatlamaktadırlar.Bu ameliyata “Vajinoplasti” ameliyatı da denmektedir.

Vajina düzeltme- daraltma ameliyatları , Vajina estetiği operasyonu,(Genital Bölge Estetiği) nasıl yapılmaktadır?

Vaginadaki estetik problemleri iki çeşittir. İlki doğum sırasında yapılmış epizyotomi kesisinin iyi dikilmemiş veya iyileşmemiş olmasına bağlı  vajina girişindeki genişlik ve estetik bozukluktur.Bu gibi durumlarda eski kesi bölgesi çökmüş,büzüşmüş , deri kıvrımları bozulmuş ve kesi yapılan bölgede sikatris adı verilen renk ve yapı değişiklikleri oluşmuştur. Cinsel birleşmede ağrı , cinsel utangaçlık ve düzenli sekste bozukluklar oluşmaktadır. Eski epizyotomi yerine ait olan bu bozulmuş dokunun düzeltilmesi basit bir operasyon olup genellikle lokal anestezi ile yapılmaktadır.Adetten hemen sonra yapılan bu operasyondan sonra düzenli pansuman uygulamasının yanı sıra 1 aylık cinsel beraberlik kısıtlaması yapılmaktadır. Çok hızlı bir şekilde eski haline dönen kadın cinsel beraberliğinde daha rahat olmakta ve kendini psikolojik açıdan daha rahat hissetmektedir.

Biz, kadın doğum uzmanlarına başvuran en büyük hasta gurubu ise ,vaginanın doğumlara bağlı travmatize olup genişlediği  ve buna bağlı cinsel problemlerin ,idrar kaçırma şikayetlerinin yaşandığı hastalardır. Çoğunluğu , eşlerinin veya her ikisinin de cinsel yaşamlarının bozulduğunu ifade ederler. Fakat şu da bir gerçektir ki, bir çok aynı şikayetten muzdarip olan kadınlar  utandıklarından veya nereye başvuracaklarını bilmediklerinden dolayı bu şikayetleri ile yaşamaya devam etmektedirler. Vagina genişliği nin tedavi edilmemesi sonucunda kadın zamanla özgüvenini yitirmekte  ve cinsel yaşamdan uzaklaşmaktadır. Oysa günümüzde vajina daraltmaya yönelik operasyonlar sayesinde kadının cinsel ilişkiden yeniden haz alması sağlanmaktadır. Yapılacak bu  operasyon sonrasında yaşla birlikte daha sık rastlanan bir şikayet haline gelen idrar kaçırma sorunu da ortadan kalkmakta hatta rahim sarkmasına karşı önlem olmaktadır.Vajina daraltma operasyonları genellikle genel anestezi ile adet sonrası dönemde yapılmaktadır.Ameliyat olan kadının, operasyon sonrası hastanede  4-5 saat kalması yeterli olmaktadır. Vagina daraltma ameliyatı sonrası dikişlerin alınmasına gerek yoktur , fakat düzenli pansuman yapılması gerekmektedir.Yaklaşık 1 ay sonra cinsel hayatına dönmekte ve daha sağlıklı bir cinsel yaşamı olmaktadır.

Vagina estetiği  (genital estetik) ile sarkmış küçük dudaklar, büyük küçük dudaklar ve orantısız küçük dudaklar ( Labia Minora lar) nasıl düzeltilir ?

İç dudakları (labia minora) aşırı sarkık ,orantısız ve büyük olan kadınlar, estetik rahatsızlıktan ve  cinsel ilişki sırasında bu sarkmış dudakların araya girerek kadının acı duymasına da neden olabildiği için ameliyat olmayı  tercih edebilmektedirler. Aşırı büyük olan küçük iç dudaklar zamanla kadının   özgüvenini yitirmesine, cinsel yaşamdan soğumasına,  orgazm güçlüğü çekmesine, hatta cinsel soğukluğa yol açabilmektedir.

Vajina estetiği ile düzeltme ameliyatı çok basit bir operasyon olup genellikle lokal anestezi ile yapılmaktadır.Yaklaşık 30 dakika süren bu operasyon ile sarkmış, büyük olan dudaklar kesilerek küçültülmekte ve kadın aynı gün normal yaşantısına dönmektedir. Dikişler kendiliğinden erimekte olup sadece pansuman yapılmalıdır. Cinsel yaşama dönmek için 1 ay beklemek gerekmektedir.
Bu ameliyata “labioplasti” veya “küçük dudakların” , “labia minoraların” vajina estetiği de denmektedir

Vajina Estetiği Fiyatları Nedir?

Vajina estetiği fiyatları ve labioplasti fiyat değerlendirmesi bu  işlemi yapan hekime, merkeze ve yapılacak operasyon kapsamına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Detaylı fiyat bilgilerini bizlere ulaşarak da alabilirsiniz. Genital bölge estetiği ücretleri ayrıca yapılacak olan ameliyatın lokal veya genel anestezi ile olup olmamasına göre de değişkenlik göstermektedir.

Yorum yaz